Med et lille twist på det klassiske design ønsker vores ravnemodel at inspirere dig til at holde fast i det grundlæggende, mens du stadig viser din personlighed frem. Hvis du leder efter noget lidt anderledes, mens du stadig bliver i din komfortzone, er dette din nye favoritmodel. Siden tidernes begyndelse har sort været dominansens farve, og det var det, vi tænkte på, da vi designede denne model. Vi ønsker, at du skal se det som en fysisk repræsentation af din indre kraft. Den lille antydning af mystik, du altid har ønsket at vise frem. Eller den mørke side, hver eneste af os har. Mørket er det, der gør os attraktive. Mørket er det, der giver os magt.
- Smykketype / Produkttype
- Ure ⌚
- Urtype
- Armbåndsure
- Remtype
- Læder
- Urkasse
- 316L kirurgisk rustfrit stål, unikt design, stålfarve, poleret
- Urets diameter
- 36 mm
- Urskive:
- Sort farve
- Glas:
- Safirglas, smuk buet form
- Bagpå
- Stålfarve, snapkasse bagpå, indgraveret logo
- Logo:
- Sort mat
- Bevægelse:
- Japansk holdbar Miyota Gl32
- Vandtæt:
- 3 ATM
5712927007448
Ure med farve, form og dansk designarv
Timothy Jacob Jensen er en del af den danske designfamilie Jacob Jensen og har arbejdet med produktdesign siden en ung alder. Med BY TIMOTHY er udtrykket gjort mere legende: klare farver, rene flader og ure, der er lette at bruge i hverdagen.
Hos Guldsmed Hartmann finder du udvalgte PURE ure fra BY TIMOTHY. Serien består af modeller som Raven, Snow, Chili, Indigo, Peacock, Champagne og Tangerine, så du kan vælge et ur, der enten falder roligt ind eller giver håndleddet et tydeligt farvepunkt.
Brandet har også en særlig lokal forbindelse: Timothy Jacob Jensen har rødder i Skive, og BY TIMOTHY passer derfor godt ind hos Hartmann som et designvalg med både internationalt udsyn og lokal fortælling.
No reviews