GEORG JENSEN LIVING | Bud kæde
GEORG JENSEN LIVING | Bud kæde
GEORG JENSEN LIVING | Bud kæde
GEORG JENSEN LIVING | Bud kæde
GEORG JENSEN LIVING | Bud kæde
GEORG JENSEN LIVING | Bud kæde

GEORG JENSEN LIVING | Bud kæde

10020838
2.500,00 kr.
Inkl. moms
2500
Levering 1-4 dage

Bud kæden i sterlingsølv har en detaljerig blomsterknop – et motiv, som oprindeligt blev designet af Georg Jensen selv i begyndelsen af 1900-tallet, da han åbnede sin sølvsmedje. Motivet er et smukt design fra art nouveu-perioden med naturinspirerede elementer, og kæden har en c-formet lås, som falder naturligt ind i designet. Bud kæden er fra en kollektion af sølv-accessories, som hylder Georg Jensens 120-årige designarv. Motiverne repræsenterer nogle af de mest betydningsfulde stilarter i det seneste århundrede.

Brug kæden som nøglering, taskevedhæng eller på et bælte for at udtrykke din personlige stil.

 
Smykketype / Produkttype
Nøglering
Materiale
Oxyderet Sterling sølv
Mål
H: 51 mm. B: 19 mm. L: 165 mm.
Designår:
1904
Lanceringsår:
2024
5713275264903

Stiftet: 19. april 1904 i København

Hovedkontor / CVR: Georg Jensen A/S / Retail Søndre Fasanvej 7, 2000 Frederiksberg, Denmark

CVR‑nr. 26573645

Ejerskab: En del af Fiskars Group siden 2023

Georg Jensen står for traditionelt dansk sølvmedehåndværk, moderne funktionalitet og bæredygtighed – Hos Hartmann Skive vil vi gerne formidle Georg Jensens 120‑årige tradition for skandinavisk design og kvalitet – uanset om der er tale om elegante smykker, tidløse ure eller ikoniske hollowware.

GEORG JENSEN By appointment to her majesty the queen of Denmark

Siden 1904 har Georg Jensen produceret skandinavisk, tidløst design, kombineret med et godt håndværk samt kunstnerisk æstetik.
Her hos Guldsmed Hartmann forhandler vi et stort sortiment af Georg Jensen smykker, ure og living produkter.

nyheder

Vi er stolte af at tilbyde et stort udvalg af Georg Jensen smykker, herunder de ikoniske Daisy, Mercy og Moonlight Grapes kollektioner. Disse smykker er kendt for deres tidløse design og håndværksmæssige kvalitet, der er kendetegnende for Georg Jensens arv. Uanset om du leder efter et smukt armbånd, en elegant halskæde eller en unik ring, har vi noget, der vil appellere til enhver smag og stil. Georg Jensen smykker er perfekte som en særlig gave til en elsket eller som en personlig forkælelse til dig selv. Besøg vores butik i Skive eller shop online i dag og opdag vores fantastiske udvalg af Georg Jensen smykker.

No reviews

Du vil eventuelt også synes om

Produkt tilføjet til din Ønskeliste
Product added to compare.