Nanna Ditzel blev født i København i 1923. Hun startede sin uddannelse som møbelsnedker og læste derefter videre på Skolen for Brugskunst og Det Kongelige Danske Kunstakademi i København, hvor hun studerede møbeldesign. Hun afsluttede studierne i 1946.
Nanna Ditzel var Georg Jensens første kvindelige smykke designer. Hun var anerkendt for sine tidløse smykker, som med kurver, var banebrydende og innovative. Nanna Ditzel var fascineret af sølvets evne til at reflektere lyset, og hendes design indfanger lyset på en måde, som giver de skulpturelle smykker et let udtryk.
- Smykketype / Produkttype
- Halskæder
- Materiale
- Sterling Sølv
- Mål
- B: 27,5 mm. L: 490 mm.
- Designår:
- 1954
Stiftet: 19. april 1904 i København
Hovedkontor / CVR: Georg Jensen A/S / Retail Søndre Fasanvej 7, 2000 Frederiksberg, Denmark
CVR‑nr. 26573645
Ejerskab: En del af Fiskars Group siden 2023
Georg Jensen står for traditionelt dansk sølvmedehåndværk, moderne funktionalitet og bæredygtighed – Hos Hartmann Skive vil vi gerne formidle Georg Jensens 120‑årige tradition for skandinavisk design og kvalitet – uanset om der er tale om elegante smykker, tidløse ure eller ikoniske hollowware.
 
   
                             
                             
                     
                    