En flok druer i sterlingsølv følger elegant formen på fingeren og danner den smukke Moonlight Drueringe. Smykkerne tiltrækker opmærksomhed med sine runde linjer, der giver ringen et skulpturelt og sofistikeret look. De ikoniske druer er inspireret af Georg Jensens originale sølvdesign fra 1920'erne, og smykkerne kombinerer moderne minimalisme med fortidens art nouveau-stil. Resultatet er et tidløst smykke, der fuldender din stil med klassisk elegance.
Georg Jensen sammenlignede engang de strålende egenskaber ved sølv med den lysende måne på nattehimlen over Danmark. Moonlight Grapes-samlingen er opkaldt efter denne historie, og de elegante smykker er en hyldest til Georg Jensens originale værker.
Moonlight Grapes-ringen er lavet af oxideret sterlingsølv.
- Smykketype / Produkttype
- Ringe
- Materiale
- Oxyderet Sterling sølv
- Mål
- B: 21 mm.
- Kollektion:
- Moonlight Grapes
- Designår:
- 2020
                    
                    5713275201830
                
                    Stiftet: 19. april 1904 i København
Hovedkontor / CVR: Georg Jensen A/S / Retail Søndre Fasanvej 7, 2000 Frederiksberg, Denmark
CVR‑nr. 26573645
Ejerskab: En del af Fiskars Group siden 2023
Georg Jensen står for traditionelt dansk sølvmedehåndværk, moderne funktionalitet og bæredygtighed – Hos Hartmann Skive vil vi gerne formidle Georg Jensens 120‑årige tradition for skandinavisk design og kvalitet – uanset om der er tale om elegante smykker, tidløse ure eller ikoniske hollowware.
No reviews
                     
   
                             
                             
                             
                             
                     
                     
                     
                     
                                             
                         
                         
                         
                 
                                 
                 
                                 
                