MICHELSEN | GEORG JENSEN | Julegaffel 1969
MICHELSEN | GEORG JENSEN | Julegaffel 1969

MICHELSEN | GEORG JENSEN | Julegaffel 1969

GJ_Julegaffel_9
750,00 kr.
Inkl. moms Levering 1-4 dage

Juleskeer har været en elsket samlergenstand i danske hjem i generationer. Designet af forskellige kunstnere, bringer hver juleske et unikt kunstnerisk udtryk til højtiden.

Fremstillet i forgyldt sølv med smukke emaljedekorationer blev disse juleskeer først lanceret af det anerkendte sølvfirma A. Michelsen og senere overtaget af Georg Jensen, som videreførte traditionen.

Hvert år præsenteres en ny juleske og matchende julegaffel, der skaber en stilfuld og unik tilføjelse til julebordet og er en fantastisk gaveidé til samlere og dem, der værdsætter dansk håndværk og design.

 

Kunstneren Ib Antoni har designet julegaflen for 1969. Hans streg påkalder smil, genkendelse og hygge, her med barneansigtet omkranset af en hvid pelskrave, gul anorak og tykke vanter, som holder et julelys.

Materiale
Forgyldt sterling sølv
Designer
Ib Antoni
Designår:
1969
Tilstand
Ny

Stiftet: 19. april 1904 i København

Hovedkontor / CVR: Georg Jensen A/S / Retail Søndre Fasanvej 7, 2000 Frederiksberg, Denmark

CVR‑nr. 26573645

Ejerskab: En del af Fiskars Group siden 2023

Georg Jensen står for traditionelt dansk sølvmedehåndværk, moderne funktionalitet og bæredygtighed – Hos Hartmann Skive vil vi gerne formidle Georg Jensens 120‑årige tradition for skandinavisk design og kvalitet – uanset om der er tale om elegante smykker, tidløse ure eller ikoniske hollowware.

No reviews
Produkt tilføjet til din Ønskeliste
Product added to compare.