GEORG JENSEN | Moonlight Blossom Ring med Silverstone
GEORG JENSEN | Moonlight Blossom Ring med Silverstone
GEORG JENSEN | Moonlight Blossom Ring med Silverstone
GEORG JENSEN | Moonlight Blossom Ring med Silverstone

GEORG JENSEN | Moonlight Blossom Ring med Silverstone

200003080054
4.250,00 kr.
Inkl. moms Levering 1-4 dage
Ring størrelse

 

Moonlight kollektionen viser de grundlæggende kvaliteter hos Georg Jensen som ingen anden kollektion. Mange af smykkerne i denne kollektion blev skabt af Jensen selv i begyndelsen af 1900-tallet. Nogle er nyere styles der er inspireret af de originale værker. Det fantastiske er, at uanset om smykket er et originalt eller omarbejdet smykke, føles det altid helt aktuelt og nutidigt.

Moonlight Blossom viser, at smukt, mesterligt design aldrig går af mode. Sten og sølv findes i en række sammensætninger - så meget forskellige ønsker bliver tilfredsstillet i denne kollektion. Navnet Moonlight Blossom kommer fra et citat fra Georg Jensen, hvor han sammenligner sterling sølv med Gløden i den danske måne.

Smykketype / Produkttype
Ringe
Materiale
Sterling Sølv
Kollektion:
Moonlight Blossom
Stentyper:
silver stone
Designår:
1904
5713275165309

Stiftet: 19. april 1904 i København

Hovedkontor / CVR: Georg Jensen A/S / Retail Søndre Fasanvej 7, 2000 Frederiksberg, Denmark

CVR‑nr. 26573645

Ejerskab: En del af Fiskars Group siden 2023

Georg Jensen står for traditionelt dansk sølvmedehåndværk, moderne funktionalitet og bæredygtighed – Hos Hartmann Skive vil vi gerne formidle Georg Jensens 120‑årige tradition for skandinavisk design og kvalitet – uanset om der er tale om elegante smykker, tidløse ure eller ikoniske hollowware.

No reviews

Du vil eventuelt også synes om

Produkt tilføjet til din Ønskeliste
Product added to compare.